2017 STOCK SHOW DATES >here<
Home page
For Guidance only
30 September
Highland Rabbit & Cavy Club Keith 2* Ms J Shand
Keith Poultry, Pigeon Rabbit & Cavy Keith 2* Mr E Caulfield
National Smoke Pearl RC Hurworth 3* Mr J Fletcher
North East Championship Show Society Hurworth 4* Mr J Thompson (Dwarfs), Mr G Booth (Dutch), Mr N Bircumshaw (ROFancy), Mr M Nicholson (Lops), Mr E Caulfield (Normal Fur), Mrs D Nicholson (Rex), Miss A Wray (BIS)
North East Counties Dutch RC Hurworth 2* Mr W J Paley
North East Netherland Dwarf RC AdSupp Hurworth 2* Mr A Kennedy
North East Netherland Dwarf RC YSS Hurworth 2* Mr A Kennedy
Northern Counties Tan RC Int Darlington 2* Mr K Beck
Sussex Coast Rabbit Club Ardingley 2* Mr P Hopkins (Fancy & Lops), Mr C G Winckles (Fur & Rex) RH17 6TL
Sussex Coast Rabbit Club CoM Ardingley 0* Mr C G Winckles (Pet Class)
UK Rex Rabbit Club Hurworth 3* Mr J Fletcher

October

1 st Oct. Bristol Rabbit Club Rangeworthy 2* Mr G Hodson (Fancy, Fur & Rex), Mrs S Lansdown (Lops) BS37 7NB
British Belgian Hare Club Kegworth 2* Mr S Germany
East Midland Fanciers Kegworth 2* Mr D Medlock (Fancy & Lops except Tans), Mr R Everitt (Fur, Rex & Tans) DE74 2FH CHANGE OF JUDGE
Midland Tan RC Kegworth 2* Mr S Smith
National Tan Rabbit Club Kegworth 3* Mr D Medlock
Sussex Coast Rabbit Club Ardingley 3* Mrs P Griffiths (Fancy & Lops), Mr D Plummer (Fur & Rex) RH17 6TL
Sussex Coast Rabbit Club CoM Ardingley 0* Mr D Plummer (Pet Class)


7/8 October
Alaska Rabbit Club Peterborough 3* Mrs D Brass-Brown
British Belgian Hare Club Peterborough 2* Mr T Goddard
British Mini Rex Peterborough 3* Miss L Fox (Self), Mr A Wray (N/Self)
East Anglian Dutch RC Peterborough 2* Mr P Keen
Harlequin Rabbit Club Peterborough 3* Mr P Biggs CHANGE OF JUDGE
London Championship Show Peterborough 5* Mr B Batey (Angora, Cashmere Lop, Mini Cashmere Lop, Mini Lion Lop), Mr A Clipsham (Lionhead, Silver, English, Flemish Giant, German Lop), Mrs P Honour (Harlequin-Magpie, French Lop, Dwarf Lop), Mr L Mitchell (Dutch), Mrs D Williams (Tan), Mr P Hopkins (Thrianta, English Lop), Mr Glen Hodson (Belgian Hare, Himalayan & N/Dwarf), Mr A Hogg (Polish), Mrs M Embry (Fancy Challenge Section), Mrs J Gore (Mini Lop), Mrs J Pooke (Lop Challenge Section), Mrs D Bulman (Chin Giganta, Chinchilla, Continental Giant, Normal Havana, Siberian, Havana Rex), Mr J Iles (Silver Fox), Mr E Hutchings (Alaska, Argente, Beveren, Californain, Lilac), Mr G Boot (Satin, Mini Satin), Mrs D Brass-Brown (New Zealand, Normal Sable, Smoke Pearl, Ermine Rex), Mr M Purdy (Rex Challenge Section), Mr W Brake (Rare Variety Section), Mr S Sword (Black Rex, AOC Rex Section), Mr P Wanklin (Blue Rex, Chinrex, Orange & Fawn Rex, Otter Rex), Mr E Caulfield (Seal & Sable Rex, Self Mini Rex), Mrs A Rundle (Non Self Mini Rex), Ms J Saunders (Rex Challenge Section), Mr S Whincup (Best In Show) CHANGE OF JUDGE
National Angora Rabbit Club Peterborough 3* Mr G Boot
National Argente RC Peterborough 3* Mr P Smith
National Black Rex RC Peterborough 3* Mr A Wray
National Blue Rex RC Peterborough 3* Mr J Fletcher
National Cashmere Lop RC Peterborough 3* Mrs D Nicholson
National Castor Rex RC Peterborough 3* Mr C Petts
National Chinchilla Giganta RC Peterborough 3* Mr R D White
National Chinchilla Rabbit Club Peterborough 3* Mr J Fletcher
National Chinrex Club Peterborough 3* Mr B Platt
National Continental Giant RC Peterborough 3* Mr G Hodson CHANGE OF JUDGE
National Dalmation Rex RC Peterborough 3* Ms J Carlile
National Ermine Rex RC Peterborough 3* Mr S Sword
National French & Dwarf Lop Club Peterborough 3* Mrs H Every
National Himalayan RC Peterborough 3* Mrs L Thompson CHANGE OF JUDGE
National Himalayan Rex RC Peterborough 3* Mr G Richardson
National Lionhead RC Peterborough 3* Mr W M Brake
National Miniature Lop RC Peterborough 3* Mrs P Atkinson
National Lynx Rabbit Club Peterborough 3* Mr C Angell
National Netherland Dwarf RC Peterborough 3* Mr J Fletcher
National New Zealand RC Peterborough 3* Mr M Fox
National Orange & Fawn Rex RC Peterborough 3* Mr E Hutchings
National Otter Rex RC Peterborough 3* Mr A D Peacock
National Polish RC Peterborough 3* Mr K Bryant
National Siberian RC Peterborough 3* Ms J Carlile CHANGE OF JUDGE
National Silver RC Peterborough 3* Mr G Boot
National Silver Fox RC Peterborough 3* Mr R Everitt
National Smoke Pearl RC Peterborough 3* Mr C Petts
Rare Varieties RC Peterborough 3* Mr P Biggs CHANGE OF JUDGE
The Beveren Club Peterborough 3* Mr K Baker
The Sable Club Peterborough 3* Mr R Everitt
Thrianta UK Peterborough 3* Mrs R Burgess
UK Rex Club Peterborough 3* Mr M Purdy (Std & Mini: Ermine, Black, S/Sable, S/Seal, M/Sable, M/Seal, Himalayan, Std Dalmation), Mr M Fox (Std: Blue, Lilac, Havana, S/Sm P, Mart Sm P, Orange, Fawn, Otter, Chin, Lynx, Castor, Satin, AOC/AOV, Mini: Blue, Havana, S/Sm P, Mart Sm P, Orange, Fawn, Otter Blk, AOC, AC Tan Patt, Chin, Lynx, Castor, AOC, Agouti, Broken, AOC)

11 October
Newark & District RC Box Show Newark

14 October
Huddersfield & District Fanciers Sowood 2* Mr G Boot (Fancy & Lops), Mr G Taylor (Fur & Rex)
Wallsend Rabbit Club Swawell 2* Mr A Snaith NE16 3EQ
Wallsend Rabbit Club CoM Swawell 0* Mr A Snaith


15 October
Chester & District SLS Chester 2* Mr D Medlock (Fancy & Lops), Mr G Adams (Fur, Rex & Juniors), Ms D Jones (Pets)
Chester & District SLS CoM Chester 0* Mr G Adams
Midland Counties Dutch RC Swannington 2* Mr D Hill
Midland Counties English RC Swannington 2* Mr M Nicholson
Midland Counties English RC u/5 Swannington 2* Mrs D Nicholson
Midland Counties English RC ASS Swannington 2* Mrs D Nicholson
Reading County Rabbit Club Grazeley 2* Mr S Whincup (Fancy & Lops), Mrs S Wilde (Fur & Rex) RG7 1LD CHANGE OF JUDGE
Reading County Rabbit Club CoM Grazeley 0* Mrs S Wilde


21 October
Country Side Live Harrogate 2* Mr S Galloway (Fancy & Lops), Mr D Medlock (Fur & Rex) HG2 8NZ
Highland Rabbit & Cavy Club Lybster 2* Mr J Cruickshank CHANGE OF DATE
Lisburn & District Rabbit & Cavy Club Newtownards 1* Ms S Brownlee CANCELLED
Pultney Rabbit Club Lybster 2* Mrs M Kelsey CHANGE OF DATE



22 October
Barnetby & District RC Barnetby 2* Mr D Brophy (Fancy& Lops), Mrs D Brass-Brown (Fur & Rex) DN38 6HS
Barnetby & District RC New Judges Show Barnetby 1* Ms R Blake (Fancy & Lops), Mr J Venables (Fur & Rex)
Bury & Radcliffe Fur Fanciers Swinton 2* Mr G Hodson (Fancy), Mr A Beasley (Lops), Mr P Morris (Fur & Rex) M27 4EY CHANGE OF JUDGE
Chelmsford City Rabbit Society Dunmow 2* Mr N Robertson
Coventry Rabbit & Cavy Club Coventry 2* Mr G Boot (Fancy & Lops), Mr G Taylor (Fur & Rex)
CHANGE OF JUDGE
Essex Rex Rabbit Club Chelmsford 2* Mr C Wilding
Lincolnshire Dutch RC Barnetby 2* Mr P Brophy
Midland Area Satin Club Coventry 2* Mr P Wanklin
Northern Lop Club Swinton 2* Mr D Gallagher
South Devon Fanciers Kenn Centre 2* Mr G Richardson
South Devon Fanciers COM Kenn Centre 0* Mr G Richardson
Wolsingham Rabbit & Cavy Club Crook 2* Mr K Bryant (Fur & Rex), Mr S Galloway (Fancy & Lops)


28 October
Alaska Rabbit Club Kelso 3* Mr J Fletcher CHANGE OF JUDGE
British Mini Rex Kelso 3* Mr P Morris
British Belgian Hare Club Kelso 2* Mr J Fletcher
National Black Rex RC Kelso 3* Mr S Sword
National Black Rex RC NJS Kelso 1* Miss C Smith
National Castor Rex Kelso 3* Mr J Fletcher
National Chinchilla Rabbit Club Kelso 3* Mr J Cruickshank
National Continental Giant RC Kelso 3* Mr J Fletcher
National Miniature Lop RC Kelso 3* Mrs R Waring
National Polish RC Kelso 3* Mrs D Nicholson CHANGE OF JUDGE
National Silver Fox RC Kelso 3* Miss J Carlile
National Smoke Pearl RC Kelso 3* Mr D Bulman
National Tan RC Kelso 3* Mr J Freebairn
Rare Varieties RC Kelso 3* Mr M Deal NEW JUDGE
Sable Club (Northern & Scottish) Kelso 2* Mr D Bulman CHANGE OF JUDGE
Scottish Chinchilla Club Kelso 2* Ms J Shand
Scottish Dutch & English RC Kelso 2* Ms L Morris CHANGE OF JUDGE
Scottish Lop Circle Kelso 2* Mrs J Pooke CHANGE OF JUDGE
Scottish Netherland Dwarf RC Kelso 2* Mr J Fletcher
Scottish Rabbit Club Kelso 4* Mr G Richardson (Lops), Mr R Murphy (Netherland Dwarfs), Mr G Hodson (ROF), Mr P Smith (Fur), Mr M Nicholson (Rex), Mr J Thornton (BIS) CHANGE OF JUDGE
Scottish Rabbit Club COM Kelso 0* Mr P Jagger
Scottish Rex Rabbit Club Kelso 2* Ms J Shand
Scottish Silver Fox RC Kelso 2* Mr J Fletcher
Scottish Tan Rabbit Club Kelso 2* Mr A Scott
The Beveren Club Kelso 3* Mr D Bulman
Thrianta UK Kelso 3* Mr M Deal
UK Rex RC Kelso 3* Mrs J Saunders CHANGE OF JUDGE



29 October

Hemel Hempstead & District R Fanciers Greenfield 2* Mrs E Massey-Beeston (Fancy & Lops), Mr A Hill (Fur & Rex) (Pet Class) MK45 5DR
London English Rabbit Society Ad Stock Greenfield 2* Mr B Chappell
London English Rabbit Society U/5 Greenfield 1* Mr B Chappell
Neath Rabbit Club NJS Pencoed 1* Miss J Bevan (Fancy&Lops), Mrs J Dodds (Rex & Fur)
Neath Rabbit Club Pencoed 2* Miss N Hicks
Neath Rabbit Club COM Pencoed 0* Mrs D Williams
Southern Dutch RC West Parley 2* Mr D Hemsley
South Western Area Dutch RC West Parley 2* Mr D Sales
Stoke & Stone Fur & Feather Society Nantwich 2* Mr R Marsden (Fancy & Lops), Mr B Teague (Fur & Rex) CW3 9SF
Stoke & Stone Fur & Feather Soc CoM Nantwich 0* Mr B Teague
West Hants & East Dorset Fanciers West Parley 2* Mrs P Griffiths (Lops & ROF), Mr J Allen (Dutch), Mr D Plummer (Fur & Rex) (Pet Class) BH22 8TS


back